S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Tronapay para transferi hizmeti sunan, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından 6493 sayılı yasa kapsamında 04.04.2019 tarih ve 8320 sayılı Kurul Kararı ile faaliyet izni almış şirkettir.

 • Size en yakın Tronapay Hizmet Noktasına, geçerli kimlik belgeniz ile giderek talimat formunu eksiksiz ve doğru doldurun.
 • Formu, gönderim tutarını ( TL/Amerikan Doları /EURO ) ve masraf ücretini Tronapay yetkilisine verin. Dilerseniz ödeme yapmış olduğunuz tutar dışında, alıcı kişiye gönderilmesini istediğiniz para birimini değiştirebilirsiniz. (Tronapay ile hangi para birimlerinde yurt dışı para transferi yapabileceğinize dair daha detaylı bilgi almak için: Tronapay ile hangi para birimlerinde yurt dışı para transferi yapabilirim?’ e bakınız.)
 • Tronapay yetkilisi tarafından, işlem tamamlandıktan sonra size verilen dekontu imzalayarak, bir nüshasını almanız gerekecektir.
 • Dakikalar içerisinde alıcı kişi parayı çekebilir.Dekont üzerindeki ve sms ile telefonunuza iletilen Tronapay ödeme işleminize ait Referans Numarasını alıcınıza iletebilirsiniz.
 • Size en yakın Tronapay Hizmet Noktasına, geçerli kimlik belgeniz ile giderek talimat formunu eksiksiz ve doğru doldurun.
 • Formda gönderenin adı soyadı, size Tronapay ile para göndermiş olduğu ülke, gönderdiği tutar ve referans numarası ve sizin iletişim bilgileriniz yer alacaktır.
 • Tronapay ödeme işleminizi yapacak olan yetkiliye; doldurmuş olduğunuz talimat formunu geçerli kimliğinizle birlikte verin.
 • Tronapay ödeme işleminizi yapacak olan yetkiliden dilerseniz, yurt dışından gelen parayı TL, Euro ya da Amerikan Doları para birimlerinden birinde olmak üzere başka bir para biriminde almayı isteyebilirsiniz. (Tronapay ile hangi para birimlerinde yurt dışı para transferi yapabileceğinize dair daha detaylı bilgi almak için: TRONAPAY İLE HANGİ PARA BİRİMLERİNDE YURT DIŞI PARA TRANSFERİ YAPABİLİRİM? ‘e bakınız.)
 • Tronapay yetkilisi gönderiyi, kimliğinizi ve vermiş olduğunuz bilgileri kontrol ederek sisteme giriş sağlayacak ve ödeme işlemi için işleme özel dekont üretecektir. Dekontun size ait kopyasını kontrol edip, ödemenizi alıp, dekontun şirket kopyasını imzalayıp Tronapay yetkilisine teslim ediniz.
 • Para alma işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.
 • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Geçerli bir kimlik sunmalısınız.
 • Hizmet verilen para birimlerinden birinde işlem yapmalısınız.( Türkiye’ de Tronapay işlemlerinde geçerli para birimleri Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro’dur.)
 • Tronapay ile size gönderilmiş parayı Tronapay noktalarından almak için Referans numaranız olmalı.

Pasaport/ T.C. Nüfus Cüzdanı/ T.C. Kimlik Kartı/ Resimli ve T.C. Kimlik numarası yazılı Ehliyet, İkamet Tezkeresi geçerlidir.

Ülke mevzuatına göre reşit olan herkes Tronapay ile para gönderip/alabilir. Kişiden kişiye para transfer hizmetinde banka hesabının olması zorunluluğu yoktur.

Hayır. Geçerli kimlik kartına sahip olmanız yeterlidir.

Tronapay’ den yapmış olduğunuz para transferi işlemleri, alıcısı tarafından para çekilene kadar Tronapay Ödeme Hizmetleri A.Ş. garantisindedir.

Tronapay ile tek seferde yapacağınız yurtdışı para gönderimleri için üst limitler bulunmaktadır. Bu limitler; Amerikan Doları gönderimleriniz için 10.000 Amerikan Doları, Euro gönderimleriniz için 10.000 Euro, Türk Lirası gönderimleriniz için 50.000 TL’ dir. (Limitler ülkelere göre değişiklik göstermektedir.)

Tronapay ile yurtdışı para transferlerinizde, bir alt limit bulunmamaktadır.

Tronapay ile yurtiçi ve yurtdışı para gönderimlerinde alınan masraf ücretleri gönderimin yapılacağı ülkeye, gönderilecek miktara göre farklılıklar gösterebilmektedir. Tronapay ile yurt içi ve yurt dışı para transferi ücretlerini öğrenmek için, hizmet noktalarımızda bulunan fiyat tarifemizi inceleyebilir ya da web sitemizdeki para transfer ücreti hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Hayır. Siz paranızı hizmet noktasından alırken herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Sadece para transferi yaparken gönderen kişiden masraf alınır.

Tronapay ile herhangi bir ülkeden Türkiye’ye para gönderilirken, en fazla ne kadar para yollanabileceği, paranın çıktığı ülkenin kuralları dahilindedir ve bu tutar her ülke için farklılık göstermektedir. Türkiye içinde herhangi bir ülkeden adınıza gelmiş, parayı alırken herhangi bir üst limit ya da alt limit bulunmamaktadır. Size en yakın Tronapay Hizmet Noktasından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tronapay ile yurtdışı para transferi işlemlerinizde Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro para birimlerinden istediğinizi seçerek gönderim işlemini sağlayabilirsiniz. Tronapay ile yurtdışına para gönderdiğinizde, karşı tarafın yolladığınız parayı hangi para biriminde alacağını, parayı gönderdiğiniz ülkenin kuralları dahilinde seçebilirsiniz.

Tronapay ile yurtdışından size gelen parayı Türkiye’de Türk Lirası, Amerikan Doları ya da Euro olarak tüm Tronapay Hizmet Noktalarından alabilirsiniz.

Tronapay ile Türkiye’de, Tronapay Hizmet Noktalarından ve anlaşmalı olduğumuz banka kanalları aracılığıyla uluslararası para transferi yapabilirsiniz.

 • Para gönderi işlemleriniz için; parayı alacak kişiye Referans Numarasını doğru verdiğinizden emin olun.
 • Size gelen parayı almak için; Tronapay yetkilisine ilettiğiniz Referans Numarasının doğru olduğundan emin olun.
 • Her iki durumda da sorun çözülmedi ise; işlem yaptığınız Tronapay yetkilisine başvurunuz ya da Tronapay Çağrı Merkezini arayın. Tronapay Çağrı Merkezi Numarası: 0850 259 8558.

“Yurt içinde;
Para transferi işlemlerine aracılık etmek üzere kurulmuş Tronapay Şubeleri,
ve yurt dışında;
Anlaşmalı olduğumuz Bankalar, Kurumlar ve Tronapay Temsilcileridir.”

Tronapay ile para transferi yapabileceğiniz, size en yakın hizmet noktamızı bulmak için https://tronapay.com/hizmet-noktalari/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hafta içi ve Cumartesi : 08:30 – 19:00
Pazar : 09:00 – 18:00

Tronapay ile para gönderdiğinizde, para karşı tarafa dakikalar içinde ulaşır ve para yolladığınız kişi yaptığınız para transferi işlemin bilgileriyle beraber en yakın Tronapay anlaşmalı hizmet noktasından kendisine gönderilmiş parayı alabilir.

Hayır. Tronapay ile adınıza yollanmış parayı güvenliğiniz için yalnızca siz çekebilirsiniz.

Para transferi işleminizi, alıcı parayı çekmediği sürece, işlem yapmış olduğunuz hizmet noktasına gelerek, iptal edebilirsiniz.

Tronapay para gönderme işleminizde, alıcı parayı çekmediği sürece işlemi yapmış olduğunuz hizmet noktasına gelerek, ana paranın tamamını iade alabilirsiniz. Ancak ödediğiniz para transfer ücreti maalesef iade edilememektedir.

Para transferi işlemlerinizde, alıcı parayı çekmediği sürece işlem yapmış olduğunuz Hizmet Noktamıza gelerek, yeni bir talimat formu doldurarak ve Tronapay yetkilisine teslim ederek değişiklik yapabilirsiniz.

Tronapay ile para transferi yaparken verilen (dekont üzerindeki ve sms ile telefon numaranıza gelen) referans numarası; para transferi kontrol numarası demektir. İşleme ait olup, bir kez üretilmektedir.

Yapmış olduğunuz işleminizi, işleminize özel üretilen Tronapay tarafından oluşturulmuş referans numaranızla www.tronapay.com/paramnerede modülü adresinden takip edebilirsiniz.

Tronapay Hizmet Noktalarından, banka hesabına gerek olmadan, alıcınızın ismine para gönderebilirsiniz.

Şuan için kredi kartı ile işlem yapamamaktayız.

Tronapay ile sahtekarlığa karşı korunmak için detaylı bilgi almak için www.tronapay.com/dolandiricilik-farkindalik-metni adresimizi ziyaret edebilirsiniz.