S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Tronapay para transferi hizmeti sunan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından denetlenen lisanslı ve yetkili bir ödeme kuruluşudur.

Size en yakın hizmet noktamıza gelin, para transferi formunu doldurun ve referans kodunu alıcı ile paylaşın.

  • Size en yakın Tronapay Hizmet Noktasına, geçerli kimlik belgeniz ve referans numaranız ile giderek talimat formunu eksiksiz ve doğru doldurun.
  • Tronapay ödeme işleminizi yapacak olan yetkiliye; doldurmuş olduğunuz talimat formunu geçerli kimliğinizle birlikte verin.
  • Tronapay yetkilisi gönderiyi, kimliğinizi ve vermiş olduğunuz bilgileri kontrol ederek sisteme giriş sağlayacak ve ödeme işlemi için işleme özel dekont üretecektir. Dekontun size ait kopyasını kontrol edip, ödemenizi alıp, dekontun şirket kopyasını imzalayıp Tronapay yetkilisine teslim ediniz.

Tronapay’ den yapmış olduğunuz para transferi işlemleri, alıcısı tarafından para çekilene kadar Tronapay Ödeme Hizmetleri A.Ş. garantisindedir.

Tronapay ile tek seferde yapacağınız yurtdışı para gönderimleri için üst limitler bulunmaktadır. Bu limitler; Amerikan Doları gönderimleriniz için 10.000 Amerikan Doları, Euro gönderimleriniz için 10.000 Euro, Türk Lirası gönderimleriniz için 150.000 TL’ dir. (Limitler ülkelere göre değişiklik göstermektedir.)

Ödeme işlemlerinde hiçbir ücret alınmamaktadır.

“Yurt içinde;
Para transferi işlemlerine aracılık etmek üzere yetkilendirilmiş Tronapay temsilcileri,
ve yurt dışında;
Anlaşmalı olduğumuz Bankalar, Kurumlar ve Tronapay Temsilcileridir.”

Tronapay ile para transferi yapabileceğiniz, size en yakın hizmet noktamızı bulmak için https://tronapay.com/hizmet-noktalari/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hafta içi ve Cumartesi: 08:30 – 19:00
Pazar: 09:00 – 18:00

Tronapay ile para gönderdiğinizde, para karşı tarafa dakikalar içinde ulaşır ve para yolladığınız kişi yaptığınız para transferi işlemin bilgileriyle beraber en yakın Tronapay anlaşmalı hizmet noktasından kendisine gönderilmiş parayı alabilir.

Para transferi işleminizi, alıcı parayı çekmediği sürece, işlem yapmış olduğunuz hizmet noktasına gelerek, iptal edebilirsiniz.

Para transferi işlemlerinizde, alıcı parayı çekmediği sürece işlem yapmış olduğunuz Hizmet Noktamıza gelerek, yeni bir talimat formu doldurarak ve Tronapay yetkilisine teslim ederek değişiklik yapabilirsiniz.

Ülke mevzuatına göre reşit olan herkes Tronapay ile para gönderip/alabilir. Kişiden kişiye para transfer hizmetinde banka hesabının olması zorunluluğu yoktur.

Ödeme alt yapısının kurulumlarında problem yaşıyorsanız, teknik ekibimizden destek almak için info@tronapay.com mail adresinden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Entegrasyon süreciyle ilgili tüm sorular için info@tronapay.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ödemeleriniz, Tronapay ile yapmış olduğunuz ‘Üye İşyeri Sözleşmenizde’ belirtilen vadeler doğrultusunda hesabınıza yapılacaktır. Danışmak istediğiniz bir konu olması durumunda info@tronapay.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Ödemelere Aracılık hizmeti (DCB) harcamalarından kaynaklanan hakediş ödemelerinizi takip eden ayın ilk haftasına kadar, harcamalardan doğan komisyon faturası ile birlikte e-posta adresinize gönderilir.

İade ve iptal işlemlerinizi, Üye İşyeri panelinizden gerçekleştirebilirsiniz. Panel ile ilgili problem yaşıyoriseniz info@tronapay.com mail adresinden destek talebinde bulunabilirsiniz.

Üye işyeri paneliniz ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise, info@tronapay.com mail adresinden destek talep edebilirsiniz.

Ödeme almakta problemler yaşıyor iseniz, üye işyeri panelinizden destek talebi oluşturabilirsiniz.

Tek bir entegrasyon ile Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerinden ödeme alabilirsiniz.

    • İşlem yaptığınız internet sitesi veya uygulama, Tronapay altyapısı kullanıyor ise, info@tronapay.com mail adresinden destek talep edebilirsiniz. Destek talebinizde; telefon numaranız ve aktif olarak kullandığınız mail adresini iletmeniz, sizlerle iletişime geçebilmemiz için önemlidir.
    • “Şüpheli herhangi bir işlem tespit etmeniz ya da gerçekleştirilen işlemlerin size ait olmadığını düşünmeniz durumunda; info@tronapay.com mail adresinden ya da 0850 259 85 58 telefon numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.”